Stomatologia

stomatologia -ikona-duza

HIGIENA – PROFILAKTYKA

Dział stomatologii zajmujący się zapobieganiem chorób w obrębie jamy ustnej. Dbając właściwie o zęby wtedy, kiedy są zdrowe, zapobiegamy próchnicy i innym chorobom jamy ustnej. Podczas badania stomatologicznego lub wizyt kontrolnych można dowiedzieć się, jak prawidłowo czyścić zęby, jakiej używać  szczoteczki i pasty. Instruktażu higieny udzielamy na fantomach (sztuczna szczęka i żuchwa) oraz możemy udostępnić do wypróbowania szczoteczki nowej generacji, również do przestrzeni międzyzębowych (jednorazowe końcówki testowe).

Scaling to zabieg polegający na usuwaniu twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego).Wykonuje się go przy pomocy scalera ultradźwiękowego. Końcówka scalera przyłożona do powierzchni zębów wprowadzona jest w drgania o bardzo wysokiej częstotliwości, co powoduje kruszenie kamienia i jego odpadanie. Według Światowej Organizacji Zdrowia zabieg ten powinien być przeprowadzany nie rzadziej, niż co pół roku. Konieczność wykonania scalingu określa lekarz podczas przeglądów jamy ustnej. Prawidłowo wykonany zabieg usunięcia kamienia nazębnego chroni przed obnażaniem się dziąseł, odsłanianiem szyjek zębowych, zapobiega krwawieniu i chorobom przyzębia.

Praktyka wyposażona jest w 3 scalery ultradźwiękowe przy fotelach stomatologicznych oraz dodatkowo przenośny – P5 Newtron XS LED zawierający pompę irygacyjną do rozpylania podczas zabiegu płynów leczniczych i dezynfekcyjnych.

Piaskowanie jest  to jeden z prostszych zabiegów stomatologicznych polegających na usunięciu z powierzchni zębów osadów i zabrudzeń spowodowanych nawykami żywieniowymi (np. kawa, herbata) oraz nałogami, takimi jak palenie papierosów. Likwiduje przebarwienia, przywraca blask i jaśniejszy kolor naszym zębom. Zabieg polega na oczyszczaniu powierzchni szkliwa specjalnym drobnym proszkiem (o różnych smakach) pod dużym ciśnieniem. Zabieg jest niebolesny. Po piaskowaniu zaleca się fluoryzację lub lakierowanie preparatami fluoru, który stosuje się w celu wzmocnienia szkliwa oraz ochrony przed próchnicą.

Lakowanie polega na uszczelnianiu bruzd anatomicznych i ich wypełnieniu lakiem szczelinowym (światłoutwardzalnym). Są to miejsca, które stosunkowo trudno oczyścić z resztek pokarmowych i w tych miejscach rozpoczyna się próchnica.  Zabieg ten dotyczy dzieci w okresie wyrzynania się zębów stałych. Lakuje się zęby trzonowe i przedtrzonowe, najlepiej zaraz po wyrżnięciu lub około 6 miesięcy od wyrżnięcia. Lakowane zęby muszą być zdrowe bez ognisk próchnicy.

stomatologia-foto

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Zajmuje się leczeniem ubytków różnego pochodzenia, w różnym stopniu zaawansowania, ale także zapobieganiem próchnicy i niedopuszczeniem do przedwczesnej utraty zębów. Odbudowa, rekonstrukcja twardych tkanek zęba, nawet bardzo zniszczonych ma na celu przywrócenie estetyki i funkcji.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Jedną z metod upiększania uzębienia jest wybielanie. Zabieg przeprowadza się poprzez nałożenie na zęby specjalnego żelu, którego działanie jest katalizowane lampą halogenową Beyond. Już po jednym spotkaniu pacjent uzyskuje wybielenie zębów o kilka odcieni. Do stomatologii estetycznej zalicza się również licówki kompozytowe, porcelanowe, korony pełnoceramiczne, korony na tlenku cyrkonu oraz na metalu. Stosuje się je wtedy, gdy chcemy zmienić nie tylko kolor, ale też kształt, wielkość oraz zamknięcie przerw między zębami.

LECZENIE ENDODONTYCZNE

Leczenie chorób miazgi, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne utrzymujące ząb przy życiu. Kiedy stan zapalny wywołany próchnicą zbyt długo trwa powoduje zmiany w tkankach zęba. Zmieniona zapalnie miazga powinna być usunięta z kanałów, aby nie była źródłem infekcji. Leczenie kanałowe często bywa jedyną możliwością zachowania zęba. Polega na usunięciu zmienionej zapalnie miazgi z korony i kanałów korzeniowych, oczyszczeniu z bakterii. Tak przygotowany kanał wypełnia się ćwiekami gutaperkowymi. Kiedy budowa zęba jest bardzo skomplikowana i uniemożliwia lekarzowi skuteczne leczenie, stosuje się zabiegi pod mikroskopem. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia powikłań oraz daje większą możliwość uratowania zęba, którego tradycyjna metodą nie da się wyleczyć. Nasza poradnia dysponuje mikroskopem firmy SELIGA z torem wizyjnym.

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Pedodoncja – stomatologia wieku rozwojowego. Dział, który wyodrębnił się ze względu na różnice w budowie zębów mlecznych oraz całego układu stomatognatycznego małych pacjentów. Zęby mleczne wymagają specjalnego traktowania. W tym celu stosujemy kolorowe wypełnienia, które w wilgotnym środowisku jamy ustnej uwalniają fluor. Dziecko przed zabiegiem może samo wybrać  swój ulubiony kolor. Aby zminimalizować stres podczas leczenia wyświetlamy bajki na monitorze przy fotelu stomatologicznym, dzięki temu uwaga dziecka nie jest skupiona tylko i wyłącznie na zabiegu.

Stomatologia dziecięca to również profilaktyka ortodontyczna, profilaktyka próchnicy, leczenia zębów stałych niedojrzałych. Warto pamiętać, aby zgłosić się z dzieckiem na tzw. wizytę adaptacyjną, kiedy jeszcze problem jest mały  lub wyłącznie kontrolnie. Dziecko zapoznaje się z lekarzem i całym otoczeniem gabinetu, nie kojarzy wizyt wyłącznie z bólem, chętniej przychodzi na wymagane wizyty. Kontakty ze stomatologiem w dzieciństwie rzutują na procesy leczenia w dorosłym życiu. Dzielny Pacjent po każdej wizycie otrzymuje zasłużony prezent.

PROTETYKA

Zabiegi mające  na celu odtworzenie utraconych zębów oraz funkcji przy pomocy protez stałych oraz protez ruchomych

Protezy stałe. Korona protetyczna – można ją wykonać na zębach żywych z licznymi wypełnieniami, zniszczonych próchnicą lub urazem. Stosujemy ją w celu odbudowy kształtu, wielkości oraz koloru zniszczonego zęba. Opracowujemy ząb pod koronę usuwając niepełnowartościowe tkanki, aby zastąpić je pełnowartościową koroną protetyczną. Można ją stosować również na zęby martwe. W tym celu przygotowujemy korzeń takiego zęba w taki sposób, że leczymy go kanałowo, następnie wykonujemy wzmocnienie (wkład koronowo-korzeniowy), którego jedną część cementujemy w korzeniu, a górna część – koronowa, odbudowuje zrąb korony. Na tak przygotowany ząb nakładamy – cementujemy koronę. Jest to metoda pozwalająca na odbudowę nieistniejących właściwie koron zębów, wcześniej bardzo zniszczonych z wykorzystaniem ich korzeni. Tak zrekonstruowany ząb z powodzeniem służy jako pełnowartościowy. Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być wykonane z włókna szklanego bądź metalu

Mosty. Jest to stałe uzupełnienie protetyczne trwale osadzone w jamie ustnej. Most składa się z przęsła odtwarzającego czynność i kształt utraconego zęba czy zębów, połączonego z filarem, który stanowi naturalny ząb lub jego korzeń.      Most jest protezą wkomponowaną w łuk zębowy i przenoszącą siły żucia w sposób fizjologiczny. Cementuje się go na stałe, w związku z tym adaptacja do tych protez jest bardzo dobra. Korony i mosty wykonuje się na podbudowie z metali lub tlenku cyrkonu, na co jest napalana porcelana. Korony mogą być również pełnoceramiczne.

Protezy ruchome. Są to uzupełnienia protetyczne wyjmowane z jamy ustnej, które stosujemy wtedy, gdy nie możemy wykonać mostów. Dotyczą bardziej rozległych braków.

Proteza akrylowa składa się z płyty protezy (różowy kolor), do której przymocowane są sztuczne zęby. Służy do odbudowy wszystkich zębów lub braków międzyzębowych. Gdy pacjent utracił wszystkie zęby, utrzymuje tę protezę siła przyssania do bezzębnych wyrostków. Można zwiększyć siłę utrzymania tych protez poprzez wykorzystanie resztkowego uzębienia własnego lub zastosowanie implantów. Kiedy proteza uzupełnia braki kilku zębów – utrzymuje się dzięki zaczepom na własnych zębach zwanych klamrami.

Protezy szkieletowe opierają się na własnych zębach pacjenta. Jest umocowana za pomocą specjalnie skonstruowanych klamer. Proteza ta składa się z metalowej płyty protezy, która stanowi swoisty szkielet, do którego przymocowane są sztuczne zęby – kompozytowe lub akrylowe. Aby precyzyjnie umieścić tę protezę w jamie ustnej, czasem należy wykonać korony na własnych zębach. Jest to proteza, którą pacjenci zdecydowanie lepiej tolerują. Bakterie mniej osadzają się na powierzchni metalu w porównaniu z protezą akrylową, dlatego komfort użytkowania jest większy.

Szyno-proteza jest to modyfikacja protezy szkieletowej. Proteza ta odbudowuje brakujące zęby, ale również unieruchamia (szynuje) wszystkie pozostałe. Stosuje się tę protezę najczęściej w przypadkach, gdy zęby pacjenta są rozchwiane, odciążając je w ten sposób, uzyskując rozłożenie sił żucia na wszystkie zęby. Szyno-protezy mogą być metodą z wyboru w protetycznym leczeniu chorób przyzębia.

 

RADIOLOGIA

Praktyka wyposażona jest w dwa aparaty do zdjęć rentgenowskich najnowszej generacji oraz radiowizjografy. Radiowizjografia to zdjęcia rentgenowskie, które są zapisywane w postaci cyfrowej. Ogromną i podstawową zaletą jest zmniejszenie szkodliwej dawki promieniowania do 90 %. Obraz pojawia się natychmiast na monitorach i może być dowolnie przetwarzany. Pacjent może otrzymać wydruk lub nagranie na płytę, można takie zdjęcie przesłać drogą internetową. Wykorzystujemy również skaner laserowy (PSPIX) – przeznaczony do automatycznego skanowania, odczytu i kasowania płytek obrazujących zęby w jamie ustnej. Skaner współpracuje z komputerem osobistym, na którym zainstalowane jest kompatybilne oprogramowanie do obrazowania zębów. Płytka obrazująca jest receptorem radiograficznego obrazu zębów.

IMPLANTOLOGIA

Implant jest to najczęściej tytanowy wkręt, który lekarz umieszcza w kości pacjenta (w szczęce lub żuchwie), w miejscu, gdzie kiedyś był korzeń. Zabieg przeprowadza się w  warunkach gabinetu stomatologicznego, w znieczuleniu miejscowym – takim samym jak w przypadku leczenia lub usuwania zębów. Następnie musimy poczekać, aż implant połączy się z kością, trwa to od 3 do 6 miesięcy. Dopiero po całkowitym wgojeniu możemy przystąpić do odbudowy zęba. Implant, który jest w kości, połączony jest z koroną za pomocą specjalnego łącznika.To na nim cementuje się odbudowany ząb w postaci korony. Metody implantoprotetyczne są obecnie sprawdzonymi i potwierdzonymi naukowymi metodami leczenia. Mają szerokie spektrum zastosowań. Przy pojedynczych brakach uzyskujemy dobre efekty czynnościowe i estetyczne bez niszczenia sąsiednich zębów. W przypadku bezzębia implanty służą do lepszego umocowania całej protezy.

OZONOTERAPIA

Całkowicie naturalna metoda eliminacji bakterii, wirusów i grzybów nie wywołująca żadnych skutków ubocznych. W stomatologii stosowana jest w leczeniu próchnicy oraz chorób jamy ustnej włącznie ze skuteczną profilaktyką. W gabinetach stosujemy przenośne urządzenie Ozony Tron X, które zaopatrzone jest w sondy aplikacyjne. Odpowiednia dawka silnie reagującego tlenu powstającego w polu działania sondy zabija bakterie, dezaktywuje wirusy nie naruszając przy tym naszych komórek. Ogromne znaczenie dla skuteczności działania ma również pole magnetyczne, które powstaje podczas zabiegu przenikając 10mm w głąb tkanki aktywując procesy regeneracji tkanki miękkiej i znacznie przyspieszając gojenie.

Zabieg przeprowadzany Ozony Tronem jest bardzo prosty i bezbolesny. Pacjent trzyma w dłoni elektrodę bierną, a lekarz, po ustawieniu odpowiedniej intensywności, zbliża sondę do tkanki pacjenta przekształcając w miejscu aplikacji i jego otoczeniu – podczas poruszania sondą tlen, który ulega rozszczepieniu. To powoduje uszkodzenie membrany komórkowej organizmów niższych doprowadzając do ich zniszczenia.

Zastosowanie:

  • krwawienie – reakcja, która została opisana wyżej ma miejsce również w środowisku płynnym, co wywołuje koagulację, krwawienie zostaje zatrzymane w kilka sekund, co w przeciwieństwie do metod konwencjonalnych pozwala na kontynuację zabiegu
  • profilaktyka – chroni przed próchnicą paradontozą (paradontoza, zapalenie dziąseł, krwawienie z przyzębia)
  • powierzchniowa – przygotowanie zębów pod korony, ochrona przed próchnicą wtórną,
  • zapobieganie próchnicy u dzieci
  • przed i po zabiegach chirurgicznych – zminimalizowanie powikłań i bólu pozabiegowego
  • profesjonalne oczyszczanie zębów wraz z dezynfekcją jamy ustnej (każdy rodzaj bakteryjnej , wirusowej, grzybiczej infekcji skóry – opryszczki, afty, zapalenie jamy ustnej, pękanie kącików ust, drożdżyca, ropnie, torbiele, ropowice, język – dezynfekcja, likwidacja nieświeżego oddechu, grzybica